Щатски долар
USD | Купува | Продава |
1.79 | 1.815 |
Калкулатор
Последно обновяване на курса: 18.03.2025 17:16:44ч.
Купюри за всекидневна употреба
Най-често използваните купюри за всекидневна употреба са от $ 1 , $ 5 , $ 10 , $ 20 , $ 50 и $ 100, а банкнотите от $ 2 се използват значително по-рядко.
Заместваща валута
Американският долар няма заместваща валута, тъй като е основната резервна валута в света.
Лимити за внос и износ
Пренасянето на парични средства през границата на Република България за или от трета страна:
(Извадка от Валутния закон, приет на 08.09.1999 година от Народното събрание)
(1) Пренасянето на парични средства в размер на 10 000 евро или повече или тяхната равностойност в левове или друга валута за или от трета страна подлежи на деклариране пред митническите органи.
(2) При пренасяне на парични средства в размер на 30 000 лв. или повече или тяхната равностойност в друга валута през границата на страната за трета страна лицата предоставят и удостоверение от компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за липса на задължения или документ, удостоверяващ, че лицето не е вписано в регистъра на Националната агенция за приходите.
(3) При пренасяне на парични средства за трета страна в размер на 30 000 лв. или повече или тяхната равностойност в друга валута чуждестранните физически лица декларират пред митническите органи само вида и размера на пренасяните парични средства, когато стойността им не надвишава предходно декларираните парични средства.
(4) В случаите на основателни съмнения или данни за незаконни дейности,свързани с пренасянето на парични средства в размер по-малко от 10 000 евро или тяхната равностойност в левове или друга валута, митническите органи могат да извършват контрол на физическите лица, като изискват от лицата да предоставят информация, свързана с тези средства.
Американският долар е установен за първи път като валута с Бретън Уудското споразумение от 1944 г., превръщайки се по-късно в най-доминиращата валута в света. Първоначално се е търгувал като монета, оценена от теглото си в злато или сребро, а след това като хартиена банкнота, която е можело да бъде използвана в злато. След като през 70-те години златният стандарт е премахнат, а стойността на щатските долари варира.
През 1946 г. отпечатването на банкноти над 100 долара е спряно, както и тяхното тиражиране през 1969 г. Тогавашният президент Ричард Никсън въвежда законодателство за спиране на печатането на големите номинали, след нарастващото им използване от престъпни организации и нарастващата популярност на електронното банкиране.
След 2004г. освен зелен интегрират и други цветове с цел да се разграничат различни деноминации. През 2008 г. Бюрото за гравиране и печат планира да добави подобрената тактилна функция в последващото препроектиране на всеки долар, с изключение на банкнотите от $ 1 и новото издание на банкнотата от $100. Планират се и по-големи цифри с по-висок контраст, повече цветови вариации и осигуряване на четци на валута за облекчение на граждани с увредено зрение.
Всяка банкнота включва характеристики за сигурност и дизайн, уникални за това как се използва наименованието в обращение. Правителството на САЩ периодично прекроява банкнотите на Федералния резерв, за да ги направи по-лесни за използване, но по-трудни за фалшифициране. Политиката на правителството на САЩ е, че всички дизайни на американска валута остават законно платежно средство, независимо кога са издадени.
От 1956 г.. всички доларови банкноти имат отпечатано мотото „In God We Trust“.
Американските банкноти не са произведени от хартия, а са направени от памучно-ленена смес за по-голяма устойчивост и издръжливост.
За да разпознаете фалшивите банкноти е необходимо да погледнете в портрета. Ако банкнотата е истинска, очите трябва да бъдат напълно реалистични и чертите на лицето трябва да се открояват ясно на фона. Необходимо е да се обърне внимание и на серийния номер. Цветът и сянката на тези номера трябва да съответства на този на печата на банкнотата. Фалшификатите могат да имат числа, които са неравномерно разположени или криво подредени. Потърсете отличителните червени и сини влакна, вплетени в хартията на банкнотата. Фалшификаторите се опитват да наподобят тези влакна, като отпечатват малки червени и сини линии. Хубаво е да се проверява и дали паричната сума на цифрите на банкнотите и писмените суми съвпадат. Това може би е очевидно, но много фалшификаторите се опитват да повишат стойността на истинските банкноти, като променят номерата в ъглите им, въпреки че портретът остава непроменен.
Деноминация
Към момента се разпечатват общо седем номинала американска хартиена валута - $ 1, $ 2, $ 5, $ 10, $ 20, $ 50 и $ 100.
Емисии в обръщение
Емисии в обръщение са всички номинали на банкноти на Федералния резерв от 1928 г. до днес.
Какво може да закупим от Вас?
От Вас може да закупим абсолютно всички банкноти, които са в обръщение. Не се изкупуват монети.