6 заблуди при инвестицията в златни монети

18/07/2024г. | Финанси
6 заблуди при инвестицията в златни монети

Златните монети винаги са били примамлив актив за инвеститорите, търсещи сигурност и диверсификация на портфейлите си. Ценният благороден метал, от който са изсечени, ги прави устойчиви на инфлационните процеси и подходящи за дългосрочно съхранение на стойността. Въпреки предимствата си обаче, златните монети често стават обект на погрешни схващания и заблуди сред инвестиционната общност.

В следващите редове ще разгледаме шест от най-разпространените митове около вложенията в тях и ще изясним фактите. Нека не губим повече време, а да изкараме истината наяве. Сигурни сме, че някои от следващите факти ще ви изненадат. Затова останете с нас докрай и се уверете, че следващата ви инвестиция ще е направена разумно и обмислено!


Заблуда 1: Златните монети са гаранция за сигурност и стабилност

Една от най-честите заблуди е, че те са напълно имунизирани срещу ценови колебания и предлагат 100% сигурна инвестиция. Факт е, че цената на златото се определя на международните пазари въз основа на търсенето и предлагането. Макар и по-устойчиви спрямо икономическите цикли, златните монети също могат да изпитат периоди на спад в цената си.

Те безспорно предлагат добра защита срещу инфлацията и целият ви инвестиционен портфейл печели от наличието им в него. Но все пак инвеститорите не бива да разглеждат златните монети като напълно непоклатими от външни фактори и трябва да са наясно с присъщите за всеки актив възходи и спадове.



Заблуда 2: Колкото по-стара, толкова по-ценна е монетата

В представите на мнозина битува мнението, че златните монети от по-стари и редки емисии автоматично са по-ценни. В действителност основният ценообразуващ фактор е количеството чисто злато, което се съдържа в монетата. Златните монети най-често се търгуват на тегло според каратите си, т.е. чистотата на метала.

Възрастта и колекционерската стойност излизат на преден план само при много редки и уникални монети с ниски тиражи и интерес от страна на нумизмати. Но по-голямата ценност монетите се определя от металното им съдържание, а не от годината на отсичането им.



Заблуда 3: Всички златни монети са еднакво ликвидни

Сред притежателите на златни монети витае схващането, че всеки един от тези активи е лесно ликвиден и може да се превърне в реални пари по всяко време. Практиката обаче показва различни нива на ликвидност за отделните видове златни монети.

Най-търсени и съответно най-ликвидни са разпознаваемите монети от някой от най-големите емитенти. Тези монети са лесни за препродаване на всички пазари и при нужда могат бързо да се осребрят.

От друга страна, има издания на по-малки монетарници или по-редки серии, които буквално се търгуват на вторичния пазар между колекционери. Техният пласмент отнема значително повече усилия, но средствата със сигурност си заслужават.



Заблуда 4: Златните монети не се нуждаят от специално съхранение

Поради високата си стойност, златните монети изискват специални грижи за съхранението си. Инвеститори, които подценяват този фактор, често стават жертви на кражба. Адекватното съхранение на златните монети изисква да се осигури специален сейф, по възможност вграден на сигурно място у дома или в банка, ако се предлага такава опция. Това ще ви гарантира спокойствие и ще защити метала от нараняване.

Освен опасността от злоумишленици, златните монети трябва да се пазят и от влагата. Ако влажността е повишена, оксидационните процеси могат да повредят монетите и да развалят видът им. Периодичното сушене и проветряване със сух въздух е задължително изискване, за да запазят вида си непокътнат.

Добрата практика е златните, както и сребърните инвестиционни монети, да се съхраняват в специални калъфи, които да ги предпазват от допир с други предмети. Също така се препоръчва периодичното им галванизиране и третиране със специални препарати за възстановяване на блясъка и опресняване на външния вид. Тези грижи помагат да се запази стойността на монетите в дългосрочен план.



Заблуда 5: Печалбата от златните монети не се облага с данъци

Някои по-неосведомени инвеститори смятат, че покупката или продажбата на златни монети не подлежи на данъчно облагане. Това убеждение обаче е напълно погрешно - този вид приходи подлежат на същите правила като всички останали инвестиционни доходи. Има различни фактори, които трябва да се вземат предвид при определяне на данъчно облагане на покупката и продажбата на инвестиционно злато.

Според данъчното законодателство в страната, капиталовите печалби от продажба на златни монети и кюлчета се облагат със ставка 20% върху положителната разлика между покупната и продажната цена. Това е мярка, наложена, за да регулира ценните метали като актив и да попречи на укриването на данъци.

За да се оптимизират максимално данъчните плащания, се препоръчва инвеститорите да документират добросъвестно цялата си търговия с монети и да я записват с истинските дати и цени на покупко-продажбите.



Заблуда 6: Инвестицията в златни монети е лека и безопасна

Въпреки представата за стабилността на това вложение, инвестирането в златни монети не е съвсем безопасна игра. То съдържа няколко съществени рискове, с които всеки потенциален купувач трябва да се съобрази.

На пазара съществуват достатъчно хора, търгуващи фалшификати и мними златни монети. Напълно реална е възможността за попадане на зле имитирани или нископробни емисии, които по нищо не се различават от оригинала на пръв поглед.

Ето защо при покупката на златни монети е задължително да се прави експертна проверка на автентичността чрез специализирани тестове и анализи. Покупката на нелегални имитации е не само финансова загуба, но може да доведе и до произтичащи правни последствия за притежателя на подобен тип монети.


Златните монети са изпитан актив, доказал стабилността и диверсификационния си ефект върху инвестиционните портфейли. Преди да навлезете в този пазар обаче, е важно да не се поддавате на популярни митове, а да се осведомите за истинските факти зад тези ценни предмети.

Помнете, че тяхната стойност зависи главно от металното им съдържание, а не от възрастта, и че ликвидността на различните емисии варира. Внимавайте и с фалшивите монети и се грижете добре за вече закупените такива.

Ако инвестирате информирано и се абстрахирате от заблудите, златните монети могат да се превърнат в солидно допълнение към инвестиционния ви портфейл. Съсредоточете се върху фактите, а не върху митовете, и ще успеете да извлечете максимума от този дълготраен актив.